google10e6a3399c249373.html

FAQ – najczęstsze pytania?

Poznaj najczęstsze odpowiedzi na pytania dotyczące odkurzaczy w wykonaniu Atex. Jeżeli nie możesz znaleźć odpowiedzi na swoje pytania, nasz zespół jest do dyspozycji. Zadzwoń do nas dzisiaj na +48 32 760 95 99.

 

zapytanieatex

Co oznacza Atex?

Termin ATEX określa dwie dyrektywy europejskie dotyczące przemysłu, zapożyczone z franc. „ATmospheres EXplosive”. Pierwsza dyrektywa ATEX dotyczy użytkownika wózka (dyrektywa ATEX 1999/92/EC), a druga dotyczy dostawcy (ATEX 94/9/EC). ATEX w skrócie oznacza wykonanie bezpieczne w obszarze występowania gazu, mgły lub pyłu, które może spowodować niebezpieczeństwo wybuchu.Z uwagi na różne klasyfikacje odkurzacze zostały podzielone na Strefy i klasy filtracji.

 

zapytanieatexCo to jest Dyrektywa Atex?

Dyrektywa ATEX (94/9/EC oraz 1999/92/EC) określa wymagania dla urządzeń i miejsc pracy w środowisku występowania atmosfery wybuchowej utworzonej przez gazy, pary i mgły oraz pyły reagujące z powietrzem atmosferycznym. Unia Europejska określiła wymogi prawne zakładom produkcyjnym na których terenie mogą występować atmosfery wybuchowe.

 

zapytanieatex

Kiedy potrzebują odkurzacza w wykonaniu Atex?

Jeżeli masz do czynienia z poniższymi pyłami należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż zaliczane są powszechnie do grupy wybuchowych. Są to: węgiel, paliwa stałe i ich pochodne, biomasa, koks, sadza, węgiel bitumiczny, węgiel drzewny, węgiel kamienny i brunatny, bawełna, białko jaj, błonnik ,celuloza, chmiel, cukier, kasza manna, drzewo korkowe, gluten, herbata, kakao, kawa, kokos obierki, laktoza, lucerna, mączka drzewna, mąka, śruta owsiana i pszeniczna, mąka sojowa, mleko w proszku i beztłuszczowe, mleko suche, przyprawy, serwatka, siemie lniane, skórka z cytryny, skrobia ryżowa i kukurydziana, skrobia pszeniczna, skrobia ziemniaczana, słód, suszone owoce, suszone warzywa, tapioka, tytoń, ziarno owsa, zupy w proszku, zboże, formaldehyd mocznikowy, melamina, pochodne poliwinylu, poliakrylamid, poliakrylan metylu, poliakrylonitryl, polipropylen (PP), polietylen (PE), żywica epoksydowa i fenolowa, magnez, brąz, aluminium, cynk, kwas askorbinowy, paliwa stałe i ich pochodne, antrachinon, askorbinian sodu, aspiryna, kwas adypinowy, kwas askorbinowy, maltodekstryna, octan wapnia, paraformaldehyd, siarka, stearynian ołowiu, stearynian sodu i wapnia.

zapytanieatex

Odkurzacz jednofazowy lub trójfazowy jaki wybrać?

Podstawowa różnica to rodzaj zasilania. Odkurzacze zasilane prądem jednofazowym są lepsze do prac dorywczych, okresowych sprzątań. Natomiast odkurzacze trójfazowe mają możliwość pracy w ruchu ciągłym. Dodatkowo modele zasilane trójfazowo mogą mieć większą moc, która często niezbędna jest w procesach przemysłowych.

 

zapytanieatex

Jak wybrać odpowiedni odkurzacz?

Dobór odkurzacza to kluczowa sprawa, która wymaga współpracy obu stron. Należy szczegółowo określić dokładne zadania, jakie chcemy wykonywać przy pomocy odkurzacza. Pomaga nam w tym celu opracowana specjalna ankieta, gdzie pytamy o częstotliwość prac, rodzaj i specyfikację pyłu, cieczy wiórów. Ruwac oferuje szereg poszczególnych produktów w celu spełnienia wszystkich potrzeb i może zaproponować odpowiednie modele dla każdego typu zadań wymaganych przez klienta. W razie potrzeby możemy zbudować odkurzacz specjalnie dla Was. Każdy model jest przeznaczony do konkretnego zadania, którym może być usunięcie bardzo drobnych cząstek pyłu, wiórów i emulsje olej, kurz, które są szkodliwe.

 

 

zapytanieatexDlaczego tak ważne jest, aby wybrać właściwą moc do pracy?

Moc urządzenia to składowa przepływu powietrza i podciśnienia. Z reguły za mała moc powoduje, że materiał ssany pozostaje w rurach lub wolno jest przesyłany do zbiornika na odpady. Dlatego, ważne jest przy doborze odkurzacza analiza ssanego medium.

 

 

zapytanieatexJaki jest zasięg kabla elektrycznego?

Standardowo urządzenie posiada 10m przewód zasilający. Może zostać fabrycznie wyposażony w przewód 20m lub dodatkowy przedłużacz. Do obszarów, gdzie jest problem ze źródłem prądu proponujemy odkurzacze z alternatywnym zasilaniem gazowym lub silnikiem Diesla.

 

zapytanieatexCo oznaczają wartości podciśnienia oraz przepływu powietrza?

Są to dwa kluczowe parametry odkurzacza istotne przy doborze do danej aplikacji i rodzaju pracy urządzenia. Reasumując, podciśnienie to zdolność do zasysania materiału, który ma zostać usunięty. Im wyższa jest jego wartość, tym większa zdolność zasysania. Wartość przepływu powietrza oznacza natomiast zdolność do przenoszenia zassanego materiału oraz w przypadku dużej ilości pyłu, do zatrzymania go w zawieszeniu wewnątrz rur. Właściwa kombinacja obu wartości umożliwia skuteczne zassanie materiału i przetransportowanie go do odkurzacza, gdzie trafia do zbiornika na odpady.

 

 

zapytanieatexJaki rodzaj konserwacji potrzebuje mój odkurzacz?

Zaleca się cykliczne przeglądy odkurzacza i wymianę części zużywających się. Przede wszystkim należy dbać o kondycję wkładów filtracyjnych. Informujemy, że nasza firma prowadzi przeglądy gwarancyjne i pogwarancyjne w naszej siedzibie oraz u klienta.

 

 

zapytanieatexCzy odkurzacz w czasie swojej pracy nie będzie powodować dodatkowego pylenia?

Jeżeli wkład filtracyjny jest odpowiedniej klasy oraz odkurzacz jest szczelny, a sam wkład nie posiada mechanicznych uszkodzeń to wyrzut powietrza na zewnątrz nie powoduje dodatkowego pylenia. Dla klasy podstawowej filtracja następuje w 99%, a dla klasy M 99,9% dla bardzo drobnych pyłków klasa H o filtracji 99,995%. Jeżeli pyłów jest dużo to proponujemy klasę fitracji M.

 

Co zrobię w przypadku gdy pył przedostaje się przez wkład filtracyjny?zapytanieatex

W przypadku odkurzaczy Ruwac nie jest to problemem. Z uwagi, że odkurzacze są budowane w systemie modułowym należy dokupić dodatkowy moduł odkurzacza z klasą filtracji H. Druga możliwość to doposażyć odkurzacz w separator wstępny, który będzie odciążać wkład przy jednoczesnym zwiększeniu pojemności zbieranych odpadów.

 

zapytanieatexJaka jest pojemność pojemnika na zanieczyszczenia ?

Odkurzacz jest wyposażony w 35 litrowy zbiornik umieszczony pod odkurzaczem. W celu zwiększenia pojemności na odpady można zastosować separator wstępny tj. beczką, która również może być mobilna. Standardowe pojemności to: 35l, 50l, 110l oraz 200 litrów. Zastosowanie separatora dodatkowo odciąża wkład filtracyjny, przez co wydłuża jego żywotność.

 

zapytanieatexJakie są obowiązki pracodawcy dotyczące dyrektywy Atex?

Opracowanie dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem. Wyznaczyć strefy zagrożone wybuchem. Przeprowadzić ocenę ryzyka wybuchu każdego rodzaju działalności pracy z udziałem substancji palnych. Zapewnienie środków technicznych i organizacyjnych, aby zmniejszyć ryzyko wybuchu. Prowadzenie szkoleń dla pracowników, którzy pracują w miejscach, gdzie mogą występować atmosfery wybuchowe. Aktualizować, monitorować wymagania, corocznie oraz przy modyfikacji produkcyjnej zakładu.

 

zapytanieatexCzy w moim zakładzie jest potrzebny odkurzacz w wykonaniu Atex?

Wiele gałęzi przemysłu funkcjonuje w środowisku zagrożonym przez palne gazy, parowanie, substancje sypkie i pyły. Podajemy przykłady sektorów wymagających ATEX dla odkurzacza: przemysł drzewny, przemysł energetyczny, przemysł metalowy, przemysł przetwórstwa rolno-spożywczego, przemysł tworzyw sztucznych i gumowy, przemysł chemiczny, technologia laserowa, przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny, strzelnice, przetwarzanie odpadów (recykling)
Powyższe sektory to najczęstsze. Jednak nie są to wszystkie dlatego przy składaniu zapytań prosimy o szczegółowe informacje związane ze środowiskiem pracy odkurzacza oraz medium które będzie usuwać.

 

zapytanieatexJak nie dopuścić do wybuchu?

Zapobiegać powstaniu atmosfery wybuchowej i źródła zapłonu. Ważnym problemem jest gromadzenie się warstw pyłu osiadłego. Podobnie jak w przypadku wszystkich pyłów palnych, poza możliwością wytworzenia się z takiej warstwy obłoku pyłu, np. w wyniku ruchów powietrza, istnieje zagrożenie zapalenia się pyłu osiadłego. Dlatego podkreślamy, że sukcesywne sprzątanie bezpiecznymi odkurzaczami jest tak ważne, gdyż w znaczący sposób eliminuje zagrożenia.

 

zapytanieatexDlaczego Ruwac?

Na przełomie ostatnich prawie 40 lat firma Ruwac wykonała wiele instalacji oraz była dostawcą tysięcy odkurzaczy przemysłowych na całym świecie. Począwszy od wielkich koncernów, aż po małe zakłady produkcyjne. Produkty i rozwiązania Ruwac w znaczący sposób wpływają na ochronę środowiska i tworzenia bezpiecznych warunków pracy.

 

zapytanieatexDobrze wiedzieć

Wszystkie urządzenia Ruwac trójfazowe wykonane w Atex 22 i wyższych są wolne od zapłonu, co oznacza, że sama maszyna nie może być źródłem zapłonu.

Nasze odkurzacze są zbudowane z przewodzących GFK i deflektorów z brązu, co sprawia, że uniemożliwia tworzenie się iskier i ładunków statycznych wewnątrz odkurzacza.

Reasumując:

– posiadamy szeroki zakres konkretnych produktów dla każdego rodzaju przemysłu.
– odkurzacze budowane są w oparciu o system modułowy, który umożliwia doposażenie o dodatkowe elementy bez konieczności zakupu nowego urzadzenia,
– odkurzacze i odpylacze dostępne we wszystkich klasach filtracji wraz z dodatkowymi zabezpieczeniami wkładów PTFE,
– Opatentowany system opróżniania odpadów,
– unikalne rozwiązanie, które jest nie tylko skuteczne i proste w użyciu,
– ponad 1000 różnych konfiguracji,
– metody regeneracji ręczne, elektryczne i pneumatyczne,
– wysoka jakość wykonania i niezawodność,
– łatwy w użyciu i manewrowaniu w przypadku odkurzaczy przejezdnych
– zdrowsze i czystsze środowisko pracy
– niższe koszty sprzątania,
– duży wybór akcesoriów eksploatacyjnych,
– Wykwalifikowany personel.